Jak vybrat klíče a vložky

Při výběru vhodné cylindrické vložky si nejprve položte základní otázky. Jaké dveře chcete uzamknout - vchodové dveře do bytu, domu, kanceláře nebo branky. Co od uzamčení očekáváte - pouze zavření nebo vyšší stupeň ochrany před nelegálními kopiemi klíče. Chcete mít jistotu, že nikdo jiný si nemůže nechat vyhotovit duplikát svěřeného klíče bez Vašeho vědomí nebo ne? Podle toho jak si hodnotíte objekt, který chcete uzamknout, podle jeho důležitosti, si zvolte i úroveň bezpečnosti. Při výběru stupně bezpečnosti byste se měli řídit kromě potřeb zabezpečení objektu i požadavky pojišťovny, která vaši nemovitost pojišťuje.

Znaky spolehlivé vložky - masivní klíč, bezpečnostní karta, značka výrobce, technické údaje o vložce a klíči, dostupnost informací o výrobci a jeho sídle, jak dlouho se tomuto oboru věnuje a jaké má reference). Jak dlouho existuje lokální prodejce, u kterého vložky zakupujete a jaký je servis a dostupnost duplikátů klíčů. Klíče s nízkým stupněm ochrany se vyrábějí za každým rohem tzv. metodou "klíč od klíče" vzhledem k vysoké (nežáoucí) toleranci při výrobě klíčů a při zamykání. Vyšší stupeň ochrany znamená, že klíče jsou vyráběny jako originály jen podle karty (bez poskytnutí Vašeho klíče). Ptejte se také na dodací lhůty při výrobě duplikátů klíčů a servis (překódování vložky při ztrátě klíče, dodatečné vložky na stejný klíč, dostupnost nestandardních rozměrů, dodatečný otočný knoflík na vložce a pod.)

 

vlozky_DOM_modular

Jak změřit délku vložky

  • odměříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří (L1)
  • odměříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří (L2)
  • podle údajů objednáme vložku (např. 35/55 mm 3 klíče nebo jiný libovolný počet klíčů)

Vložka nesmí přesahovat povrch dveří nebo kování více než 3 mm. V takovém případě potřebujete tento přesah kompenzovat tlustším kováním nebo kratší vložkou. Nejlepší jsou německé bezpečnostní kování Dieckmann typ Alpha SAFE se svorníky a krytkou vložky, která slouží k ochraně před nedovolenou manipulací.

rozmery vloziek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak a kým byly uvedeny vložky certifikované v tuzemsku, případně v zahraničí.

 

číslo názov náradie certifikačná značka úroveň zabezpečenia Min čas odolnosti proti ruč. pokusu o vlámanie
1 Minimum minimální neprovádí sa
2 Basic základní operační čas 3 min
3 Middle strední operační čas 5 min
4 High vysoká operační čas 10 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úroveň zabezpečení popisují normy

STN EN 1303
Stavebné kovanie. Cylindrické vložky do zámkov. Požiadavky a skúšobné metódy

Táto európska norma sa týka cylindrických vložiek tých zámok, ktoré sa obyčajne používajú v budovách a ktoré sú konštruované na použitie s cylindrickými vložkami.

STN EN 1630
Dvere, okná, závesné steny, mreže a uzávery. Odolnosť proti vlámaniu. Skúšobná metóda na určenie odolnosti proti ručným pokusom o vlámanie

Táto európska norma špecifikuje skúšobnú metódu na určenie odolnosti pri ručných pokusoch o vlámanie na zistenie vlastností odolnosti okien, dverí, závesných stien, mreží a uzáverov proti vlámaniu.Platí na tieto uvedené spôsoby otvárania: otáčanie, sklápanie, skladanie, otváranie a sklápanie, vyklápanie horné alebo dolné, posúvanie (vodorovné a zvislé) a rolovanie, ako aj na pevné (nepohyblivé) konštrukcie.

STN EN 1627
Dvere, okná, závesné steny, mreže a uzávery. Odolnosť proti vlámaniu. Požiadavky a triedenie

Táto európska norma špecifikuje požiadavky a systém triedenia vlastnosti odolnosť proti vlámaniu dverí, okien, závesných stien, mreží a uzáverov.Je vhodná na tieto uvedené spôsoby otvárania: otáčanie, sklápanie, skladanie, otváranie a sklápanie, vyklápanie horné alebo dolné, posúvanie (vodorovné a zvislé) a rolovanie, ako aj na pevné konštrukcie.

STN EN 1906
Stavebné kovanie. Dverové kľučky a gule. Požiadavky a skúšobné metódy

Táto európska norma stanovuje skúšobné metódy a požiadavky na štvorhrany a pripevňovacie prvky, ovládacie momenty, prípustnú vôľu a bezpečnosť, uhlový a osový posun, životnosť, statickú pevnosť a odolnosť proti korózii dverových kľučiek a gúľ s vratnou pružinou alebo bez nej, tlačidiel a podobných prvkov v kombinácii s dverovými štítmi alebo kľúčovými štítkami (rozetami), ktoré ovládajú strelku.