Kategorie

Nejdříve si položte základní otázku: Jaké dveře chcete zamykat? Rozdílně byste měli přistupovat k brance na plotě a rozdílně ke dveřím od domu, bytu či firmy. Branka se dá přeskočit nebo přelézt, a tudíž nemá velký význam uvažovat o vysoké třídě bezpečnosti. Stačí vložka, která je spolehlivá a nezradí vás ani po letech používání. Na takové účely doporučujeme například vložku ISEO F5 .

Důležité je zaměřit se zejména na vložky od vchodových dveří. Soukromé objekty, jako dům nebo byt, vyžadují nejkvalitnější cylindrické bezpečnostní vložky a dveře z pevných materiálů. Není to jen cenný majetek, který výběrem nepostačující vložky riskujete. Jsou to především věci, jejichž hodnota se vyčíslit nedá. Cenné papíry, listiny, smlouvy, rodinné fotografie, ale i váš život a vaše blízké. Vloupání nejednou probíhají v noci, kdy je rodina doma.

V objektech určených k podnikání se taktéž nacházejí důležité dokumenty, které jsou pro společnost klíčové. Nemluvě o know-how a jiných ceninách. Nenechávejte fungování své pracně vybudované firmy náhodě. Zvolte si to nejlepší, co trh nabízí a ušetříte si zbytečné starosti.

Bezpečnost vložky není to jediné, na co je potřeba při výběru dávat pozor. Důležitá je také ochrana proti kopírování klíče. Žijeme v době pokroku, v níž i zloději využívají stále rafinovanější prostředky. Může se tak klidně stát, že za svým darebáctvím ještě i pěkně zamknou. Bez stop násilného vloupání vám pojišťovna škody neproplatí. S vložkami ošetřenými proti kopírování klíče budete mít jistotu, že duplikát se do cizích rukou nedostane.

Rozhoduje spolehlivost vložky - masivní klíč, bezpečnostní karta a hlavně značka. Technické údaje o vložce a klíči, dostupnost informací o výrobci a jeho sídle i reference. Jak dlouho existuje firma, která vložky prodává? Jaký je servis a dostupnost duplikátů klíčů? Pokud je vyrábějí všichni a na každém rohu, metodou klíč od klíče, asi to nebude nejspolehlivější výrobek. Přesněji jsou duplikáty vyráběny jako originály a jen podle karty s údaji, bez přímého poskytnutí vašeho klíče. Ptejte se také na dodací lhůty a servis při ztrátě klíče, t.j. jak dlouho trvá překódování vložky.

 

vlozky_DOM_modular

Jak změřit délku vložky

  • odměříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří (L1)
  • odměříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří (L2)
  • podle údajů objednáme vložku (např. 35/55 mm 3 klíče nebo jiný libovolný počet klíčů)

Vložka nesmí přesahovat povrch dveří nebo kování více než 3 mm. V takovém případě potřebujete tento přesah kompenzovat tlustším kováním nebo kratší vložkou. Nejlepší jsou německé bezpečnostní kování Dieckmann typ Alpha SAFE se svorníky a krytkou vložky, která slouží k ochraně před nedovolenou manipulací.

rozměry vložek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak a kým byly uvedeny vložky certifikované v tuzemsku, případně v zahraničí.

 

číslo název nářadí certifikační značka úroveň zabezpečení Min čas odolnosti proti ruč. pokusu o vlámání
1 Minimum minimální neprovádí se
2 Basic základní operační čas 3 min
3 Middle střední operační čas 5 min
4 High vysoká operační čas 10 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úroveň zabezpečení popisují normy
STN EN 1303
Stavební kování. Cylindrické vložky do zámků. Požadavky a zkušební metody

Tato evropská norma se týká cylindrických vložek zámků, které se obvykle používají v budovách a které jsou konstruovány pro použití s ​​cylindrickými vložkami.

STN EN 1630
Dveře, okna, závěsné stěny, mříže a uzávěry. Odolnost proti vloupání. Zkušební metoda pro stanovení odolnosti proti manuálním pokusům o vloupání

Tato evropská norma specifikuje zkušební metodu na určení odolnosti při ručních pokusech o vlámání na zjištění vlastností odolnosti oken, dveří, závěsných stěn, mříží a uzávěrů proti vlámání. Platí na tyto uvedené způsoby otvírání: otáčení, sklápění, skládání, otvírání a skládání, vyklápění horní nebo dolní, posouvání (vodorovné a svislé) a rolování, tak i na pevné (nepohyblivé) konstrukce.

STN EN 1627
Dveře, okna, závěsné stěny, mříže a uzávěry. Odolnost proti vloupání. Požadavky a třídění

Tato evropská norma specifikuje požadavky a systém třídění vlastnosti odolnost proti vloupání dveří, oken, závěsných stěn, mříží a uzvěrů.Je vhodná na tyto uvedené způsoby otevírání: otáčení, sklápění, skládání, otevírání a sklápění, vyklápění horní nebo dolní, posouvání (vodorovné a svislé) a rolování, jakož i na pevné konstrukce.

STN EN 1906
Stavební kování. Dveřní kliky a koule. Požadavky a zkušební metody

Tato evropská norma stanovuje zkušební metody a požadavky na čtyřhrany a připevňovací prvky, ovládací momenty, přípustnou vůli a bezpečnost, úhlový a osový posun, životnost, statickou pevnost a odolnost proti korozi dveřních klik a koulí s vratnou pružinou nebo bez ní, tlačítek a podobných prvků v kombinaci s dveřními štíty nebo klíčovými štítky (rozetami), které ovládají střelku.