Jak vybrat klíče a vložky

Nejdříve si položte základní otázku: Jaké dveře chcete zamykat? Rozdílně byste měli přistupovat k brance na plotě a rozdílně ke dveřím od domu, bytu či firmy. Branka se dá přeskočit nebo přelézt, a tudíž nemá velký význam uvažovat o vysoké třídě bezpečnosti. Stačí vložka, která je spolehlivá a nezradí vás ani po letech používání. Na takové účely doporučujeme například vložku ISEO F5.

Důležité je zaměřit se zejména na vložky od vchodových dveří. Soukromé objekty, jako dům nebo byt, vyžadují nejkvalitnější cylindrické bezpečnostní vložky a dveře z pevných materiálů. Není to jen cenný majetek, který výběrem nepostačující vložky riskujete. Jsou to především věci, jejichž hodnota se vyčíslit nedá. Cenné papíry, listiny, smlouvy, rodinné fotografie, ale i váš život a vaše blízké. Vloupání nejednou probíhají v noci, kdy je rodina doma.

V objektech určených k podnikání se taktéž nacházejí důležité dokumenty, které jsou pro společnost klíčové. Nemluvě o know-how a jiných ceninách. Nenechávejte fungování své pracně vybudované firmy náhodě. Zvolte si to nejlepší, co trh nabízí a ušetříte si zbytečné starosti.

Bezpečnost vložky není to jediné, na co je potřeba při výběru dávat pozor. Důležitá je také ochrana proti kopírování klíče. Žijeme v době pokroku, v níž i zloději využívají stále rafinovanější prostředky. Může se tak klidně stát, že za svým darebáctvím ještě i pěkně zamknou. Bez stop násilného vloupání vám pojišťovna škody neproplatí. S vložkami ošetřenými proti kopírování klíče budete mít jistotu, že duplikát se do cizích rukou nedostane.

Rozhoduje spolehlivost vložky - masivní klíč, bezpečnostní karta a hlavně značka. Technické údaje o vložce a klíči, dostupnost informací o výrobci a jeho sídle i reference. Jak dlouho existuje firma, která vložky prodává? Jaký je servis a dostupnost duplikátů klíčů? Pokud je vyrábějí všichni a na každém rohu, metodou klíč od klíče, asi to nebude nejspolehlivější výrobek. Přesněji jsou duplikáty vyráběny jako originály a jen podle karty s údaji, bez přímého poskytnutí vašeho klíče. Ptejte se také na dodací lhůty a servis při ztrátě klíče, t.j. jak dlouho trvá překódování vložky.

 

vlozky_DOM_modular

Jak změřit délku vložky

  • odměříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří (L1)
  • odměříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří (L2)
  • podle údajů objednáme vložku (např. 35/55 mm 3 klíče nebo jiný libovolný počet klíčů)

Vložka nesmí přesahovat povrch dveří nebo kování více než 3 mm. V takovém případě potřebujete tento přesah kompenzovat tlustším kováním nebo kratší vložkou. Nejlepší jsou německé bezpečnostní kování Dieckmann typ Alpha SAFE se svorníky a krytkou vložky, která slouží k ochraně před nedovolenou manipulací.

rozmery vloziek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak a kým byly uvedeny vložky certifikované v tuzemsku, případně v zahraničí.

 

číslo názov náradie certifikačná značka úroveň zabezpečenia Min čas odolnosti proti ruč. pokusu o vlámanie
1 Minimum minimální neprovádí sa
2 Basic základní operační čas 3 min
3 Middle strední operační čas 5 min
4 High vysoká operační čas 10 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úroveň zabezpečení popisují normy

STN EN 1303
Stavebné kovanie. Cylindrické vložky do zámkov. Požiadavky a skúšobné metódy

Táto európska norma sa týka cylindrických vložiek tých zámok, ktoré sa obyčajne používajú v budovách a ktoré sú konštruované na použitie s cylindrickými vložkami.

STN EN 1630
Dvere, okná, závesné steny, mreže a uzávery. Odolnosť proti vlámaniu. Skúšobná metóda na určenie odolnosti proti ručným pokusom o vlámanie

Táto európska norma špecifikuje skúšobnú metódu na určenie odolnosti pri ručných pokusoch o vlámanie na zistenie vlastností odolnosti okien, dverí, závesných stien, mreží a uzáverov proti vlámaniu.Platí na tieto uvedené spôsoby otvárania: otáčanie, sklápanie, skladanie, otváranie a sklápanie, vyklápanie horné alebo dolné, posúvanie (vodorovné a zvislé) a rolovanie, ako aj na pevné (nepohyblivé) konštrukcie.

STN EN 1627
Dvere, okná, závesné steny, mreže a uzávery. Odolnosť proti vlámaniu. Požiadavky a triedenie

Táto európska norma špecifikuje požiadavky a systém triedenia vlastnosti odolnosť proti vlámaniu dverí, okien, závesných stien, mreží a uzáverov.Je vhodná na tieto uvedené spôsoby otvárania: otáčanie, sklápanie, skladanie, otváranie a sklápanie, vyklápanie horné alebo dolné, posúvanie (vodorovné a zvislé) a rolovanie, ako aj na pevné konštrukcie.

STN EN 1906
Stavebné kovanie. Dverové kľučky a gule. Požiadavky a skúšobné metódy

Táto európska norma stanovuje skúšobné metódy a požiadavky na štvorhrany a pripevňovacie prvky, ovládacie momenty, prípustnú vôľu a bezpečnosť, uhlový a osový posun, životnosť, statickú pevnosť a odolnosť proti korózii dverových kľučiek a gúľ s vratnou pružinou alebo bez nej, tlačidiel a podobných prvkov v kombinácii s dverovými štítmi alebo kľúčovými štítkami (rozetami), ktoré ovládajú strelku.