Kategorie

Nejdříve si položte základní otázku: Jaké dveře chcete zamykat? Rozdílně byste měli přistupovat k brance na plotě a rozdílně ke dveřím od domu, bytu či firmy. Branka se dá přeskočit nebo přelézt, a tudíž nemá velký význam uvažovat o vysoké třídě bezpečnosti. Stačí vložka, která je spolehlivá a nezradí vás ani po letech používání. Na takové účely doporučujeme například vložku ISEO F5.

Důležité je zaměřit se zejména na vložky od vchodových dveří. Soukromé objekty, jako dům nebo byt, vyžadují nejkvalitnější cylindrické bezpečnostní vložky a dveře z pevných materiálů. Není to jen cenný majetek, který výběrem nepostačující vložky riskujete. Jsou to především věci, jejichž hodnota se vyčíslit nedá. Cenné papíry, listiny, smlouvy, rodinné fotografie, ale i váš život a vaše blízké. Vloupání nejednou probíhají v noci, kdy je rodina doma.

V objektech určených k podnikání se taktéž nacházejí důležité dokumenty, které jsou pro společnost klíčové. Nemluvě o know-how a jiných ceninách. Nenechávejte fungování své pracně vybudované firmy náhodě. Zvolte si to nejlepší, co trh nabízí a ušetříte si zbytečné starosti.

Bezpečnost vložky není to jediné, na co je potřeba při výběru dávat pozor. Důležitá je také ochrana proti kopírování klíče. Žijeme v době pokroku, v níž i zloději využívají stále rafinovanější prostředky. Může se tak klidně stát, že za svým darebáctvím ještě i pěkně zamknou. Bez stop násilného vloupání vám pojišťovna škody neproplatí. S vložkami ošetřenými proti kopírování klíče budete mít jistotu, že duplikát se do cizích rukou nedostane.

Rozhoduje spolehlivost vložky - masivní klíč, bezpečnostní karta a hlavně značka. Technické údaje o vložce a klíči, dostupnost informací o výrobci a jeho sídle i reference. Jak dlouho existuje firma, která vložky prodává? Jaký je servis a dostupnost duplikátů klíčů? Pokud je vyrábějí všichni a na každém rohu, metodou klíč od klíče, asi to nebude nejspolehlivější výrobek. Přesněji jsou duplikáty vyráběny jako originály a jen podle karty s údaji, bez přímého poskytnutí vašeho klíče. Ptejte se také na dodací lhůty a servis při ztrátě klíče, t.j. jak dlouho trvá překódování vložky.

 

vlozky_DOM_modular

Jak změřit délku vložky

  • odměříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří (L1)
  • odměříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří (L2)
  • podle údajů objednáme vložku (např. 35/55 mm 3 klíče nebo jiný libovolný počet klíčů)

Vložka nesmí přesahovat povrch dveří nebo kování více než 3 mm. V takovém případě potřebujete tento přesah kompenzovat tlustším kováním nebo kratší vložkou. Nejlepší jsou německé bezpečnostní kování Dieckmann typ Alpha SAFE se svorníky a krytkou vložky, která slouží k ochraně před nedovolenou manipulací.

rozměry vložek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak a kým byly uvedeny vložky certifikované v tuzemsku, případně v zahraničí.

 

číslonázevnářadícertifikační značkaúroveň zabezpečeníMin čas odolnosti proti ruč. pokusu o vlámání
1Minimumminimálníneprovádí se
2Basiczákladníoperační čas 3 min
3Middlestředníoperační čas 5 min
4Highvysokáoperační čas 10 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úroveň zabezpečení popisují normy
STN EN 1303
Stavební kování. Cylindrické vložky do zámků. Požadavky a zkušební metody

Tato evropská norma se týká cylindrických vložek zámků, které se obvykle používají v budovách a které jsou konstruovány pro použití s ​​cylindrickými vložkami.

STN EN 1630
Dveře, okna, závěsné stěny, mříže a uzávěry. Odolnost proti vloupání. Zkušební metoda pro stanovení odolnosti proti manuálním pokusům o vloupání

Tato evropská norma specifikuje zkušební metodu na určení odolnosti při ručních pokusech o vlámání na zjištění vlastností odolnosti oken, dveří, závěsných stěn, mříží a uzávěrů proti vlámání. Platí na tyto uvedené způsoby otvírání: otáčení, sklápění, skládání, otvírání a skládání, vyklápění horní nebo dolní, posouvání (vodorovné a svislé) a rolování, tak i na pevné (nepohyblivé) konstrukce.

STN EN 1627
Dveře, okna, závěsné stěny, mříže a uzávěry. Odolnost proti vloupání. Požadavky a třídění

Tato evropská norma specifikuje požadavky a systém třídění vlastnosti odolnost proti vloupání dveří, oken, závěsných stěn, mříží a uzvěrů.Je vhodná na tyto uvedené způsoby otevírání: otáčení, sklápění, skládání, otevírání a sklápění, vyklápění horní nebo dolní, posouvání (vodorovné a svislé) a rolování, jakož i na pevné konstrukce.

STN EN 1906
Stavební kování. Dveřní kliky a koule. Požadavky a zkušební metody

Tato evropská norma stanovuje zkušební metody a požadavky na čtyřhrany a připevňovací prvky, ovládací momenty, přípustnou vůli a bezpečnost, úhlový a osový posun, životnost, statickou pevnost a odolnost proti korozi dveřních klik a koulí s vratnou pružinou nebo bez ní, tlačítek a podobných prvků v kombinaci s dveřními štíty nebo klíčovými štítky (rozetami), které ovládají střelku.